Ved stikk, bitt, kutt eller søl av blod i åpne sår/defekt hud
- Ved spontan blødning: La det blø. Ikke klem rundt stikkstedet dersom det ikke blør.
- Vask rikelig med såpe og vann
- Desinfiser med håndsprit eller Klorhexidinsprit 5mg/ml i 3 – 4 min
Ved blodsprut i øyne, nese eller munn
- Skyll med rikelig vann eller fysiologisk saltvann
- Munnhule: Skyll med Hydrogenperoxid (3%). Hell 5 ml i et glass vann, skyll i 3-4 min.
Ved søl av blod eller andre kroppsvæsker på hel hud
- Vask huden med rikelig såpe og vann. Videre tiltak ikke nødvendig.
Blodprøver og risikovurdering
- Ta blodprøve av den ansatte (skadde) så snart som mulig (hiv, Hepatitt B og Hepatitt C). Dette kalles en null-prøve og skal tas selv om man vet at kilden ikke er smitteførende.
- Kryss av for Stikkskade/ blodsmitte på rekvisisjonen. Husk å oppgi kliniske opplysninger: Stikkskade, ansatt 0-prøve
- Noter ned personnummer til pasient (smittekilde) og be om samtykke for blodprøvetaking (hiv, Hepatitt B og Hepatitt C).
- Kryss av for Stikkskade/ blodsmitte på rekvisisjonen. Husk å oppgi kliniske opplysninger: Stikkskade smittekilde
- Fyll ut skademeldingsskjema/ avviksskjema.
- Gjør en risikovurdering og vurder om posteksponeringsprofylakse (PEP) er nødvendig. Se eget avsnitt.
Oppfølgingsprøver
Følg Smittevernhåndboka til FHI, Tabell 2, og ta anbefalte oppfølgingsprøver etter 6 uker, 3 mnd. og 6 mnd. Kryss av på rekvisisjonen i rubrikken Stikkskade/ blodsmitte. Husk å oppgi kliniske opplysninger: Stikkskade, ansatt oppfølgingsprøve