Locked-in syndrom
Rehabilitering av pasienter med locked-in syndrom foregår på Sunnaas sykehus, men UNN tilbyr i enkelte tilfeller rehabilitering til pasienter som venter på plass ved Sunnaas, eller som har hatt et opphold der.
Locked-in syndrom (LIS) er en svært sjelden tilstand som kan oppstå ved skade i hjernestammen. En person som har Locked-in syndrom er både våken og bevisst, men er lammet i hele kroppen og eneste måte å kommunisere med omverden på er ofte ved hjelp av øyebevegelser og/eller blunking.
Rehabilitering av pasienter med locked-in syndrom foregår på Sunnaas sykehus, men UNN tilbyr i enkelte tilfeller rehabilitering til pasienter som venter på plass ved Sunnaas, eller som har hatt et opphold der.

Tilstanden kan oppstå som følge av hjerneblødning, blodpropp, traumatisk hjerneskade eller andre tilstander som rammer hjernestammen. Personer med langkommet ALS (amyotrofisk lateral sklerose) eller andre progredierende tilstander kan også gradvis komme i en Locked-in tilstand, men har et annet rehabiliteringsforløp enn de som plutselig blir «Locked-in» på grunn av en akutt nyoppstått skade i hjernestammen.
I Norge skal alle pasienter med Locked-in syndrom (LIS) som følge av en nyoppstått skade i hjernestammen henvises til Nasjonal behandlingstjeneste for rehabilitering ved Locked-in syndrom ved Sunnaas sykehus. Pasienter med LIS henvises som regel direkte fra behandlende sykehus, men henvisning kan også sendes av fastlege. Henvisningen behandles av inntaksteamet ved Sunnaas sykehus og pasienten med LIS overflyttes så snart vedkommende er medisinsk stabil.
I påvente av rehabiliteringsopphold, kan det være aktuelt med tilsyn ved den nasjonale tjenesten på akuttenhet for å bistå med vurdering av kommunikasjon og gi informasjon om LIS.
Hansine Hansens veg 67