Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
PMR
Polymyalgia revmatika
PMR er en betennelsestilstand som kjennetegnes av verk i begge skulder- og hofteparti med uttalt morgenstivhet.
Symptomer
De mest typiske kjennetegnene ved polymyalgia revmatika er verk i begge skuldre eller hofter, eller i både skuldre og hofter, samt plagsom følelse av at hele kroppen er stiv i minst en time om morgenen. Stivheten kan være så ille at mange kan ha problemer med å komme seg ut av sengen, kle på seg og løfte armene over hodet. Noen får også lette betennelser i andre ledd, som hender, knær eller ankler. Det er også vanlig med tegn på generell sykdom der mange kjenner seg trøtt og slapp og har feber. Ved blodprøvetagning finner vi nesten alltid høy senkning og/eller CRP.
Noen personer med PMR har samtidig betennelse i store blodårer, det som kalles kjempecellearteritt eller storkarsvaskulitt. Vanlige symptomer på kjempecellearteritt er tinningsmerte/hodepine, tyggesmerte og eventuelt synsforstyrrelse (dobbeltsyn, tåkesyn, skygge i synsfeltet eller forbigående synstap). Det er viktig å kontakte lege straks hvis du får slike symptomer.
Utredning
PMR utredes vanligvis av fastlege. Dersom det er usikkerhet om diagnosen, eller dårlig effekt av behandlingen, kan fastlege henvise til revmatolog.
Hvis sykdomsbildet endrer seg, kan det bli aktuelt med undersøkelse hos revmatolog med tanke på underliggende leddgikt eller kjempecellearteritt.
Fastsetting av diagnose
PMR-diagnosen blir stilt når det er typiske symptomer og høy CRP og sekning, og det ikke påvises andre sykdommer som kan gi lignende symptomer.
Typiske trekk ved sykdommen:
Sykdomsstart etter 50 år
Raskt innsettende symptomer
Symmetrisk smerte og stivhet i nakke/skulder/hofteparti
Forhøyet senkning og CRP
Rask bedring etter behandlingsoppstart med Prednisolon
Behandling
PMR blir behandlet med Prednisolon, vanligvis i ett til noen år. Startdose for de fleste er 15mg daglig, og dette pleier å gi en svært god bedring i løpet av få dager. Dosen trappes ned over uker og måneder til den laveste dosen som gir rimelig fravær av PMR-symptomer, vanligvis er det 5 mg daglig. I sjeldne tilfeller er det nødvendig med annen immundempende behandling i tillegg.
Mange opplever økte symptomer ved nedtrapping eller avslutning av behandlingen, og det kan bli nødvendig med midlertidig doseøkning. Avtal dette med fastlegen din.
Bruk av Prednisolon over lang tid øker risikoen for å få beinskjørhet. Det er viktig med daglig tilskudd av kalsium og vitamin D (f.eks Calcigran Forte®). Medisin mot beinskjørhet kan være nødvendig. Prednisolon kan øke risiko for diabetes, og blodsukkeret skal kontrolleres ved høye doser.
Ved langtidsbruk av Prednisolon kan kroppen bli dårligere til å øke produksjonen av hormonet kortisol så mye som nødvendig i stressituasjoner.
Du bør ta dobbel dose hvis du får feber og/eller akutt sykdom. Hvis du får opp oppkast eller diare som gjør at du ikke holder på tablettene må du oppsøke lege raskt for å få kortison intravenøst eller annen sprøyteform. Du går tilbake til vanlig dose et par dager etter at symptomene på annen sykdom har gått tilbake.
Oppfølging
Oppfølging av PMR skjer i samarbeid mellom deg og fastlegen din. I starten av sykdommen vil det være tett oppfølging, så vil kontrollene bli sjeldnere når den sykdommen har gått over i rolig fase. Hvis det er behov for annen immundempende behandling enn Prednisolon vil du i en periode også ha oppfølgning ved revmatologisk poliklinikk.
Personer med betennelsessykdommer har økt risiko for hjerte-karsykdom. Vi anbefaler derfor at du ber om time hos fastlege for risikovurdering når diagnosen stilles og senere med den hyppigheten fastlege anbefaler.
Selvhjelp
Det finnes flere enkle og ufarlige tiltak som man kan gjøre for å leve best mulig med sykdommen. Vi anbefaler å følge de rådene for fysisk aktivitet og kost som gjelder for hele befolkningen. Du kan lese mer om helsedirektoratenes råd på helsenorge.no.
Vaksiner
Vi anbefaler årlig vaksine mot influensa og covid, pneumokokkvaksine (pneumovax) hvert 6. år og som for øvrig befolkning påfyll av barnevaksiner (difteri, stivkrampe, kikhoste og polio) hvert 10. år.
Hvis du kommer til Breivika fra Tromsø sentrum er det lettest å ta buss nummer 20 eller 21 fra Fredrik Langes gate. Denne bussturen tar omtrent 15 minutter.
Når du kommer inn hovedinngangen fra busstoppet er du på fløy A, plan 6. Resepsjonen ligger til høyre.
Kommer du fra Narvik?
Fra Narvik til Tromsø går Helseekspressen. Personer som har fått rekvirert reise av helsemessige årsaker kan reise med Helseekspressen.
Du kan også ta taxi hvis du har avtalt dette med Pasientreiser. Taxien stopper utenfor hovedinngangen.
Med privatbil
Pasienter og pårørende bruker hovedinngangen. Parkering ovenfor sykehuset eller rett nord for PET-senteret (grønt område på kartet). Legevaktspasienter, fødende, og de som skal til mammografi parkerer rett nord for sykehuset (grønt område på kartet).
Pasientreiser
Har du vært til behandling, kan du søke om å få pengestøtte til reisen. Trenger du tilrettelagt transport for å komme til behandling, kan du ha rett til å få en rekvirert reise.
Når du går videre innover i sykehuset kommer du til fløy B, C, og til slutt D. Ved heisene står det skilt med hvilken fløy og etasje du er i (for eksempel B6).
Kart over Breivika
Leveringsadresse varemottak:
Sykehusvegen 38
9019 Tromsø
Pingvinhotellet varemottak:
Hansine Hansens veg 61 via Klokkargårdsbakken Hansine Hansens veg 67
Praktisk informasjon
Sykehusapotek Nord har utsalg vis a vis Narvesen-kiosken på sykehuset i Tromsø. Der får du kjøpt hygieneartikler og medisiner på e-resept. Husk legitimasjon med bilde når du skal hente legemidler på resept.
Apoteket ligger i A-fløya, plan 6. Ta til høyre når du kommer inn hovedinngangen.
Du får kjøpt blomster i Narvesen-kiosken som ligger innenfor
hovedinngangen, men husk på at allergikere kan få kraftige reaksjoner på
blomster med kraftig duft.
Om du skal besøke noen på en sengepost kan det være lurt om du ringer til
avdelinga først og sjekker om de har noen innlagt som er veldig allergiske.
Det kan uansett være lurt å sjekke besøkstidene på den avdelinga du skal til.
Du kan kople deg på vårt åpne trådløse gjestenett ”UNN –
gjest”. Det er fri bruk av gjestenettet.
Sykehuskaféen Evert ligger i fløy C plan 3. Du kan også gå til fløy D og ta heisen til plan 3.Sykehuskaféen Evert er åpent for både pasienter og ansatte fra klokka 09 til 15. Der får du kjøpt varm og kald mat og drikke. Kaféen har godt med sitteplasser.
Ved hovedinngangen i fløy A, plan 6 ligger en Narvesen-kiosk. Ta til høyre når du kommer inn hovedinngangen, eller til venstre i vestibylen hvis du kommer fra en av avdelingene.
I kiosken får du kjøpt enklere kioskmat, drikke og lesestoff. Kiosken har også tipping.
Kulturseksjonen i UNN arrangerer jevnlig lunsjkonserter på Pingvinen Scene ved hovedinngangen. Konsertene starter som regel klokka 1130. Informasjon om hvem som spiller henger i heisene.
Musikk er også helse, og med jevne mellomrom arrangeres det ”musikkvandring” i sykehuset. Ta kontakt med sykepleier på avdelinga dersom du er innlagt hos oss og ønsker besøk av musikerne våre.
Hvert år før jul arrangerer kulturseksjonen julemesse på plan 6 og 7 ved hovedinngangen.
Vi har flere gjesteparkeringer. Det er en ved PET-senteret, en overfor PET-senteret, og en rett nedenfor legevakta. Gjesteparkeringene er markert med grønt.
Parkeringa ved legevakta er for legevaktspasienter, fødende, og de som skal til mammografi.
På grunn av miljøhensyn, stor trafikkmengde og begrenset med parkeringsplasser anbefaler vi kollektivtrafikk der du har mulighet til å bruke dette.
Parkeringsavgift:
Kl. 07-21: kr 31.- pr time
Kl. 21-07: kr 6 pr time
Langtidsparkering gjesteparkering:
For å oppnå denne prisen må det betales/ reserveres beløp for perioden parkering planlegges på parkeringsautomat.
Maks døgnpris kr 242,-
Pris fra og med det 4. døgnet maks kr 158,-
Pris fra og med det 8. døgnet maks kr 109,-
Parkering for bevegelseshemmede er gratis både på reserverte HC-plasser og på vanlige parkeringsplasser for gjester.
App
Apcoa Flow er appen som bør brukes.Finnes i app-store og google store (google play). Easy park app kan brukes, men da får du 15 % påslag i avgiften.
UNN har ikke per i dag egen tilrettelagt parkering for motorsykler for besøkende eller gjester.
Sykkelparkering:
Besøkende kan bruke all sykkelparkering rundt sykehuset. Om du vil ha parkering nær hovedinngangen er det mest praktisk å bruke: Plassene på sykkelstativ mellom PET-senteret og universitetet Sykkelkontainer rett nord for PET-senteret
Inngangtil Pingvinhotellet ved UNN Tromsø er gjennom sykehusets hovedinngang i A6. Du kan henvende deg i hotellets resepsjon når du kommer. Der er det alltid noen som tar imot deg. Hotellet er døgnåpent.
Barselhotellet er en del av Pingvinhotellet. Rommene har stellebord med utstyr. Barselhotellet har jordmødre tilgjengelig for økt trygghet for den nye familien.
Det er TV og tilgjengelig Internett på alle hotellrom.
Måltider
Frokost er inkludert i rompris. Lunsj, middag og kveldsmat er til salgs i hotellets restaurant i henhold til gjeldende åpningstider for deg som ikke har alle måltider inkludert.
Med forbehold om endringer i åpningstidene ved ferier og røde dager. Se oppslag i restaurant for gjeldende åpningstider.
Det finnes også et enklere mattilbud til salgs i hotellets resepsjon hele døgnet.
Narvesen har kiosk like ved resepsjonen.
Parkering
Parkeringsplasser mot avgiftsbetaling på oppmerkede områder utenfor sykehuset. Vi har få parkeringsplasser tilgjengelig og oppfordrer de som kan om å bruke kollektivtransport. Bussrute 20 går fra Tromsø sentrum til UNN og turen tar 10-15 minutter.
Priser ved Pingvinhotellet, Tromsø
Innlagte pasienter i Tromsø
Betaler ikke for opphold på hotellet
Alle måltider inkludert
Rommet må bestilles skriftlig fra avdelingen pasienten tilhører
Ledsagere/foresatte til barn under 18 år som er innlagt
Betaler ikke for opphold på hotellet
Alle måltider inkludert
Rommet må bestilles skriftlig fra avdelingen pasienten tilhører
Strålepasienter - Langtidsboende (over 5 døgn)
Pasienten betaler ikke selv for overnatting inklusive frokost
Rommet må bestilles skriftlig fra den avdelingen som behandler pasienten
Polikliniske pasienter og dagpasienter
Barn under 6 år bor gratis
Betaling direkte til pasienthotellet
Rommet bestilles via pasienthotellets felles booking
Vardesenteret er et samarbeid mellom UNN og Kreftforeningen, og er en møteplass for kreftsyke, pårørende og etterlatte. Her treffer du ansatte fra Kreftforeningen og UNN, samt frivillige og likemenn.
Vardesenteret er tilknyttet UNN i Breivika og befinner seg i E-fløya. For å komme dit må du først til plan 2, fløy D. Følg skiltene derfra. Er du usikker kan du spørre en frivillig sykehustvert som er kledd i rød vest.
Vi gjør oppmerksom på at sykehuset ikke kan ta ansvar for klær og andre personlige eiendeler du tar med deg til sykehusoppholdet.
Vi anbefaler at du har minst mulig med deg og lar verdisaker ligge hjemme.
Dersom du likevel har med deg verdisaker, kan du avtale med avdelingen hvordan dette skal oppbevares.
Sengepostene våre har ulike visittider eller besøkstider. Informasjon om disse tidene står på de ulike avdelingssidene. Ta gjerne kontakt med avdelingen hvis du er usikker.
Sykehuset i Harstad ligger i St Olavs gate 70, rett overfor sentrum.
Til fots
Om du tar beina fatt kan du gå opp til sykehuset på rundt 15 minutter. Vær oppmerksom på at Harstadgårdsveien kan føles både lang og bratt hvis du er dårlig til beins.
Buss og hurtigbåt
Hvis du kommer til sykehuset fra Harstad sentrum ( fra Harstad byterminal) er det lettest å ta :
Buss nummer 11 mot Samamoa (tar du rute 11 mot Gansås må du gå opp Gamle kirkevei som er bratt).
Buss nummer 15 mot Fagerlia
De to bussrutene går fra stoppet som er nærmest rundkjøringen (gå til høyre når du kommer fra hurtigbåtkaia).
Det anbefales å bruke reiseplanleggeren til Troms fylkestrafikk (Svipper).I reiseplanleggeren er opplysningene alltid oppdatert.
Kommer du fra Narvik?
Om du reiser fra Narvik er det enklest å kjøpe billett via Nordlandstrafikk sin app Reis
Laste ned apper?
Både Svipper og Reis kan lastes ned via Google play eller App store.
Husk at reiseutgifter må avtales på forhånd med Pasientreiser.
Pasientreiser
Har du vært til behandling, kan du søke om å få pengestøtte til reisen. Trenger du tilrettelagt transport for å komme til behandling, kan du ha rett til å få en rekvirert reise.
Sykehusapotek Nord har utsalg rett ved resepsjonen, innenfor hovedinngangen. Der får du kjøpt hygieneartikler og medisiner. Husk legitimasjon med bilde når du skal hente legemidler på resept.
Apoteket er åpent mandag til fredag klokka 09-15.30
Kafé Bothner (4. etasje) og Kafé Kaarbøjordet (5. etasje):
Åpningstider:
Frokost 08.30-10.00
Middag 13.00-15.00
Ettermiddagskaffe 16.00 og utover
Kveldsmat 18.00 og utover
Om Kafé Bothner og Kafé Kaarbøjordet
Det er tilrettelagt for selvbetjening for innlagte pasienter.
Måltidene serveres fra en egen betjent buffet til de pasientene som ønsker å få måltidene servert på en annen måte enn på et brett ved sengen. Buffeten er basert på selvbetjening og tilrettelagt for diett for de som må ha dette. Pasientbuffeten framstår som et flott serveringstilbud. Pasientene kan forsyne seg selv med mat i en ny betjent kafè, og de får god hjelp av en vert hvis de ikke kan bringe maten med selv til bordet.
Kulturavdelinga arrangerer med jevne mellomrom konserter
rundt lunsjtider på Kafé Solan. Alle kulturarrangementene annonseres med
kulturkalender i heisene, ved inngangen til kaféen og på nettsidene.
Apcoa Flow er appen som bør brukes.Finnes i app-store og google store (google play). Easy park app kan brukes, men da får du 15 % påslag i avgiften.
Gjesteparkering
Parkeringsavgift alle dager: Kl. 07-21: kr 31.- pr time Kl. 21-07: kr 6 pr time
Langtidsparkering gjesteparkering: Maks døgnpris kr 242,- Pris fra og med det 4. døgnet maks kr 158,- Pris fra og med det 8. døgnet maks kr 109,-
Det blir billigere etter hvor lang tid du står.Dersom mann betaler med kort og avslutter parkeringen før tiden er utløpt, kan man dra kortet og avslutte betalingen.
Det finnes ingen særordninger for inneliggende pasienter eller pårørende som må oppholde seg over sykehuset over lengre tid.
UNN har ikke per i dag egen tilrettelagt parkering for motorsykler for besøkende eller gjester.
Pasienthotellet i Harstad er i sykehusets 3. etasje.
Innsjekk utenom hotellets åpningstider er i sykehusets akuttmottak i første etasje.
Tilbud
Frokost er inkludert i rompris og serveres i pasienthotellets spisesal. Lunsj og middag kan kjøpes i sykehusets personalkantine og/eller i kafé Botner i sykehusets 4. etasje. Vi har ikke kveldsmat hos oss, kun frokost.
Det er TV og tilgjengelig Internett på alle hotellrom.
Narvesen kiosk finnes i sykehusets hovedinngang.
Parkeringsplasser mot avgiftsbetaling på oppmerkede områder utenfor sykehuset.
For deg som trenger rullestol har vi to stykker rett innenfor hovedinngangen og to ved legevakta i underetasjen. Hvis de ikke er tilgjengelige er de i bruk av andre.
Vi gjør oppmerksom på at sykehuset ikke kan ta ansvar for klær og andre personlige eiendeler du tar med deg til sykehusoppholdet.
Vi anbefaler at du har minst mulig med deg og lar verdisaker ligge hjemme.
Dersom du likevel har med deg verdisaker, kan du avtale med avdelingen hvordan dette skal oppbevares.
Sengepostene våre har ulike visittider eller besøkstider. Informasjon om disse tidene står på de ulike avdelingssidene. Ta gjerne kontakt med avdelingen hvis du er usikker.