Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Pasientkurs

Nyresvikt. Lærings- og mestringskurs - Harstad

Tilbud til pasienter med kronisk nyresykdom som vil trenge dialyse og/ eller transplantasjon. Pårørende kan delta.

Tid og sted

Når
Nærmere informasjon om tid og sted i innkallingsbrev
Type arrangement
Kurs
Arrangør
Programmet er utviklet i samarbeid med Landsforeningen for Nyrepasienter og Transplanterte.

Henvisning - du må ha henvisning for å delta

Kurset inngår som en del av oppfølgingen ved Nyremedisinsk avdeling og du som pasient settes opp på venteliste til kurs i forbindelse med samtale der. Hvis du ikke er pasient ved avdelingen kan du kontakte din fastlege og be om at en kortfattet e-henvisning sendes til Nyremedisinsk avdeling.

Navn og fødselsnummer på pårørende som ønsker å delta må også stå på henvisningen. Pårørende kan søke arbeidsgiver om velferdspermisjon. 

Du/dere vil få innkallingen fra sykehuset omtrent 4 uker før kursstart.


 

27

Hvorfor delta på kurs

Målet med lærings- og mestringskurs er at du skal lære om diagnosen din og hvordan du kan mestre hverdagen. For å velge din vei må du ha kunnskap både om sykdom, behandling, egne ressurser og endring av levevaner.

Gjennom kurset møter man erfarne fagfolk fra sykehuset som foreleser om ulike tema. Du vil også møte en brukerrepresentant som forteller om sine erfaringer fra å leve med den samme helseutfordringen. Vi legger til rette for at du kan stille spørsmål og dele dine erfaringer med de andre kursdeltagerne.


Sammen om mestring, læring for livet
Lærings- og mestringssentrenes visjon i Helse Nord

​I forkant av lærings- og mestringskurset kan du ta et e-læringskurs som forbereder deg på hva du kan forvente av kurset. E-læringen tar cirka 15 minutter å gjennomføre.


E-læringskurset​

Innhold

Temaer vil være:

  • Å leve med kronisk nyresykdom. Erfaringer fra tidligere pasienter og innlegg fra dialysesykepleiere
  • Ulike behandlingsformer Hjemmedialyse, behandlinger på institusjon og transplantasjon.
  • Kostinformasjon v/ernæringsfysiolog
  • Medikamentinformasjon v/nyrelege
  • Fysisk aktivitet v/fysioterapeut
  • Velferdsordninger v/ sosionom
  • Pårørenderollen  

Praktiske opplysninger

Det serveres kaffe/te, mens lunsj dekkes normalt av den enkelte.

Overnatting

For bestilling av rom ved pasienthotellene i UNN send e-post til: booking.pingvinhotellet@unn.no eller ring 77 75 51 00.​

Spesifiser at du skal til Harstad.

Du kan også benytte deg av Helse Nord sine hotellavtaler når du trenger overnatting i forbindelse med avtaler på sykehuset. Du må selv kontakte aktuelt hotell og oppgi at du vil benytte deg av hotellavtalen.

Oversikt over hvilke hoteller Helse Nord har avtalepris med​

Overnatting refunderes etter faste satser. Du vil få refundert samme beløp uavhengig av hvilket hotell du benytter. 

Les mer om refusjon ​

Lokalisering av  lærings- og mestringssenteret

Harstad:  I sykehusets hovedbygg (kart)

Reise

​Sykehuset i Harstad ligger i St Olavs gate 70, rett overfor sentrum. 

Til fots

Om du tar beina fatt kan du gå opp til sykehuset på rundt 15 minutter. Vær oppmerksom på at Harstadgårdsveien kan føles både lang og bratt hvis du er dårlig til beins.

Buss og hurtigbåt

Hvis du kommer til sykehuset fra Harstad sentrum ( fra Harstad byterminal)  er det lettest å ta :

  • Buss nummer 11 mot Samamoa (tar du rute 11 mot Gansås må du gå opp Gamle kirkevei som er bratt).
  • Buss nummer 15 mot Fagerlia

De to bussrutene går fra stoppet som er nærmest rundkjøringen (gå til høyre når du kommer fra hurtigbåtkaia).

Det anbefales å bruke reiseplanleggeren  til Troms fylkestrafikk (Svipper).I reiseplanleggeren er opplysningene alltid oppdatert.

Kommer du fra Narvik?

Om du reiser fra Narvik er det enklest å kjøpe billett via Nordlandstrafikk sin app Reis 

Laste ned apper?

Både Svipper og Reis kan lastes ned via Google play eller App store.

Taxi

​Du kan ta taxi fra Harstad byterminal på torget. 

Husk at reiseutgifter må avtales på forhånd med Pasientreiser.​

Pasientreiser

Har du vært til behandling, kan du søke om å få pengestøtte til reisen. Trenger du tilrettelagt transport for å komme til behandling, kan du ha rett til å få en rekvirert reise.

Les mer om pasientreiser

 

Parkering

​​​Parkeringsplasser

App

Apcoa Flow er appen som bør brukes.Finnes i app-store og google store (google play). Easy park app kan brukes, men da får du 15 % påslag i avgiften.

Gjesteparkering

Parkeringsavgift alle dager:
Kl. 07-21: kr 31.- pr time 
Kl. 21-07: kr 6 pr time
 
Langtidsparkering gjesteparkering:
Maks døgnpris kr 242,-
Pris fra og med det 4. døgnet maks kr 158,-
Pris fra og med det 8. døgnet maks kr 109,-

Det blir billigere etter hvor lang tid du står.Dersom mann betaler med kort og avslutter parkeringen før tiden er utløpt, kan man dra kortet og avslutte betalingen.

Det finnes ingen særordninger for inneliggende pasienter eller pårørende som må oppholde seg over sykehuset over lengre tid.

UNN har ikke per i dag egen tilrettelagt parkering for motorsykler for besøkende eller gjester.​

Rettigheter og egenandel

Pasienter og pårørende har rettigheter blant annet i forhold til reise- og oppholdsutgifter og valg av behandlingssted når de skal delta på opplæringstiltak i sykehuset. Du kan lese mer om dette, om egenandel på kursene og om muligheten til fri fra arbeid for å delta på opplæring ved å klikke her:

Rettigheter ved pasient- og pårørendeopplæring i grupper

Kursoversikt

Samleoversikt over kurs du kan finne på unn.no

 

Nyttige nettadresser

Helsenorge.no sin side om kronisk nyresvikt

Landsforeningen for Nyrepasienter og Transplanterte

32

Kontakt

    Dialyseavdelingen Harstad v/ sykepleier Inger-Anita Olsen

    77 01 55 50

Relevante behandlinger