Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Pasientkurs

CFS/ME pårørende. Lærings- og mestringskurs - Tromsø /digitalt

Én dags kurs for deg som er pårørende til person med diagnosen CFS/ME. Kurset arrangeres to ganger i året. Kurset arrangeres både fysisk og digitalt.

10.
juni
2026
  1. 10. jun. 2026

Tid og sted

Når
  1. 10. jun. 2026
Type arrangement
Kurs
Arrangør
Hvor

UNN Breivika eller digitalt

Se informasjon i innkallingsbrev

Henvisning

Du må ha henvisning fra fastlege. Dersom du er pasient på sykehuset kan du be behandlende lege om å henvise.

I pasientens henvisning må det påføres fullstendig navn og fødselsnummer og diagnose. Hvis pårørende skal delta sammen med pasienten påføres pårørendes navn og fødselsnummer i samme henvisning.

Når det er foreldre/foresatte som deltar skal barnets navn og fødselsnummer fremgå av henvisningen. Diagnose må også være med, eller en beskrivelse av sykdom/funksjon. Dette gjelder også i de tilfeller hvor barnet selv ikke skal delta.

Deltagere vil motta innkalling fra sykehuset. 

Hvorfor delta på kurs?

Målet med lærings- og mestringskurs for pårørende er at du skal lære om tilstanden til den som er syk, hvordan han eller hun kan mestre hverdagen sin og hvordan du som pårørende kan bidra positivt til dette.

Vi fokuserer også på viktigheten av å ivareta seg selv som pårørende.

Gjennom kurset møter du erfarne fagfolk fra sykehuset som foreleser om ulike tema. Vi legger til rette for at du kan stille spørsmål og dele dine erfaringer med de andre kursdeltagerne.

Innhold

Temaer vil være:
  • Informasjon om CFS/ME: Diagnose og utredning, prognose og tiltak
  • Å være pårørende og ta vare på seg selv
  • Å være en god støttespiller for den som er syk
Med forbehold om endringer.

Praktiske opplysninger fysiske kurs

Det serveres kaffe/te og frukt. Lunsj kan medbringes eller kjøpes i kantina.

Praktiske opplysninger digitale kurs

De digitale kursene arrangeres på videotjenesten Whereby. Du vil få informasjon om hvordan man kobler seg på kurset i innkallingsbrevet.

Du kan benytte alle digitale verktøy som har nettleser og kamera/mikrofon, slik som datamaskin, nettbrett eller telefon. Vi anbefaler at du benytter datamaskin/nettbrett med større skjerm, da det gjør det enklere å følge med på undervisningen.

38

Nyttige nettadresse

32

Kontakt

Relevante behandlinger