Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Informasjon fra Øyeavdelingen

Vi på Øyeavdelingen ved UNN har over en tid sett et økende behov for å nå ut til dere med litt repeterende informasjon.

Publisert 12.05.2025

Trykkmåling

Vi får gjentakende henvendelser med pasienter med røde, smertefulle øyne hvor det ikke er gjort trykkmåling. Vi vet at de aller fleste har en iCare på kontoret, og opplever ofte at dette ikke er målt fordi den ikke er lett tilgjengelig, og vi har stor forståelse for at tiden er knapp. En iCare koster i dag ca. 60 000 kr, men er en god investering over tid. I tillegg kan en lære opp sine helsesekretærer/sykepleiere til å gjøre denne målingen for seg. Det er svært vanskelig for oss å vite om det kan dreie seg om et akutt eller kronisk glaukom, eller andre øyesykdommer, om vi ikke har en trykkmåling når dere ringer hit og konfererer. Når trykkmåling er tatt, kan vi gi dere bedre råd og pasienten får bedre oppfølging. Hvis vi som hovedregel kan ha at dere har tatt trykkmåling på alle øyepasienter før dere konfererer med oss, hadde det vært supert.

Trykksenkende medisiner

Vi opplever ofte at legekontorene rundt omkring ikke har trykksenkende medisiner. Vi har et ønske om at dere i alle fall kan ha diamox tabletter stående. En boks inneholder 100 stk tabletter, koster ca.200 kr. En boks har lang holdbarhet. Vi synes også dette gjelder legene i Tromsø, da et trykk på 70 mmHg er svært skadelig for pasientens syn og en tablett kan ha god effekt fra de forlater kontoret til de møter hos oss.

Henvisninger

Her vil det komme mer informasjon fra UNN ifm omstillingsprosessen og omorganiseringa som pågår, men vi ønsker å presisere at alle henvisninger, med unntak av ø.hjelp, kan sendes til avtalespesialistene og ikke til UNN. Vi videresender i dag de aller fleste henvisningene dit for dere, men det bruker vi mye tid på. Når det gjelder ø.hjelp, må dere ringe forvakt for å avklare pasienten før den møter opp hos oss.

Følgende avtalespesialister finnes:

Ellers vil vi si at vi synes vi har et svært godt samarbeid med dere! Dersom ønskelig, kommer en av oss gjerne på et av fastlegemøtene dere har.