Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

UiT-professor fikk ærespris

- Hans arbeid har styrket både fagfeltet og helsetjenesten, og hans bidrag har hatt direkte betydning for pasientbehandling, beredskap og folkehelse.

Publisert 07.09.2026
Middeladrende mann med briller og i rutete skjorte

Foto: Jan Fredrik Frantzen, UiT

Professor Arnfinn Sundsfjord fra Institutt for medisinsk biologi ved Det helsevitenskapelige fakultet på UiT.

Professor, mikrobiolog, harstadværing, og ikke minst fanebærer i kampen mot antibiotikaresistens, Arnfinn Sundsfjord, fikk 11. juni Norsk forening for medisinsk mikrobiologis ærespris for 2026.

I prisutdelinga heter det videre Sundsfjord "ble tildelt prisen for sin årelange forskning, sitt lederskap, sin institusjonsbygging, sin samfunnsinnsats og sin utrettelige formidling som har hatt en betydelig og varig innflytelse på infeksjonsmedisin og mikrobiologi i Norge".

Kjemper mot antibiotikaresistens

Sundsfjord har også i mange år vært sentral i oppbygginga av mikrobiologimiljøet, både på universitetet og på Universitetssykehuset Nord-Norge (UNN). Han har blant annet vært medisinskfaglig ansvarlig for Nasjonalt senter for påvisning av antibiotikaresistens (K-res) på UNN i en årrekke.

Mann og kvinne står ved siden av hverandre. Mannen holder en mikrofon og en kvinne som holder et papir

Foto: Privat

Arnfinn Sundsfjord mottak æresprisen fra Karianne Wiger Gammelsrud fra Oslo universitetssykehus (OUS) og Norsk forening for medisinsk mikrobiologi. 

UiT-nestoren har vært både dekan på Det helsevitenskapelig universitet på UiT og avdelingsleder på mikrobiologisk avdeling på UNN. Sist, men ikke minst, har han vært en sentral drivkraft for opprettelsen av Senter for nye antibakterielle strategier (CANS) ved UiT, som han også ledet fra oppstarten i 2019 til desember 2025.

"En ærespris fra det nasjonale fagmiljøet setter jeg svært høyt. Den er også et uttrykk for at vårt samlede fagmiljø ved UNN og UiT representer et nasjonalt tyngdepunkt i arbeidet mot antibiotikaresistens", uttrykker Sundsfjord selv om prisoverrekkelsen.

Prisen ble delt ut av førsteamanuensis Karianne Wiger Gammelsrud på vårmøtet i Norsk forening for medisinsk mikrobiologi i Den norske legeforening.

Æresprisen deles ut til deles ut til en infeksjonsmedisiner/mikrobiolog som gjennom forskning eller praktisk arbeid har gjort en betydelig innsats for kartlegging, forebygging, diagnostikk og/eller behandling av infeksjonssykdommer i Norge eller i utlandet.

Aktuelle lenker: 

Norsk forening for medisinsk mikrobiologi

Senter for nye antibakterielle strategier (CANS)

Nasjonalt senter for påvisning av antibiotikaresistens (K-res)