We recommend that you upgrade to the latest version of your browser.

Induksjon (igangsetting) av fødsel

Induksjon (igangsetting av fødselen) blir alltid gjort på bakgrunn av en grundig vurdering, og blir bare anbefalt når dette blir vurdert som den beste behandlingen for mor og/eller barn.

Utgangspunktet for all fødselshjelp er å legge til rette for et best mulig utfall for mor og barn. At fødselen starter av seg selv rundt termin (mellom svangerskapsuke 37 og 42), er vanligvis det som gir enklest fødselsforløp.

Av og til oppstår det tilstander i svangerskapet som gjør det nødvendig å sette i gang fødselen før den starter av seg selv, for å unngå mulige alvorlige komplikasjoner for mor og/eller barn.

De vanligste årsakene til dette er høyt blodtrykk/svangerskapsforgiftning, diabetes/svangerskapsdiabetes, og langsom fostervekst (lite barn). Alder over 38 år (ved noen fødeavdelinger er dette satt til 39 år) er også medvirkende. I tillegg anbefaler vi igangsetting til alle som ikke har født 11 dager etter ultralydtermin (42 uker).

Hvor lang tid tar det?

Det er vanskelig å vite hvor lang tid en induksjon vil ta. Om din fødsel blir satt i gang, bør du innstille deg på at det kan ta tid før fødselen starter og du føder. For noen kvinner kan det ta flere dager, mens for andre går det raskere. Faktorer som spiller inn er blant annet antall svangerskapsuker ved tidspunktet for igangsetting, om du har født tidligere, allerede startet med rier, eller om fostervannet har gått.

Henvisning og vurdering

Du må alltid ha henvising fra fastlege eller jordmor i primærhelsetjenesten for å bli vurdert ved fødeavdelingen om fødselen bør settes i gang. Ved akutte situasjoner kan du kontakte fødeavdelingen direkte. Om mulig  –  ring alltid til fødeavdelingen før du drar.

Før

Trivselskontroll veke 41

Alle gravide får tilbod om trivselskontroll på svangerskapspoliklinikken. Denne blir utført 4–7 dagar etter ultralydtermin dersom du elles er utan risiko, og tidlegare dersom du har noko høgare risiko (høg BMI, tidlegare lite barn, IVF eller liknande).

Jordmor på helsestasjonen tilviser til denne kontrollen. Trivselskontrollen kan avtalast til første yrkedag som er praktisk å gjennomføre, for kvinna og sjukehuset.

Ved nokre fødeavdelingar kan trivselskontroll utførast noko seinare (41+0 til 41+3 dagar).

Trivselskontrollen er ein utvida svangerskapskontroll. Hugs å ta med deg «Helsekort for gravide» og andre papir du har fått av jordmor/lege til kontrollar. Dette er viktig for at vi skal få ei oversikt over korleis svangerskapet har vore. Dei undersøkingane vi gjer på kontrollen, blir ført på helsekortet.

I tillegg til dei vanlege undersøkingane som blir gjorde på ein svangerskapskontroll gjer vi følgjande undersøkingar:

  • Ultralydundersøking for å sjå på storleiken på fosteret, fosterrørsler og mengda av fostervatn.

På nokre sjukehus blir det også utført:

  • CTG-registrering der ein registrerer hjartelyd, samantrekkingane til livmora og fosterrørsla. Registreringa tek omtrent 30 minutt.
  • Vaginalundersøking for å vurdere lengda, fastleiken og opninga til livmorhalsen

Dei aller fleste dreg heim etter den første terminkontrollen med ny avtale/time til andre terminkontroll – overtidskontroll. For dei fleste vil fødselen starte av seg sjølv før overtidskontrollen.  

Overtidskontroll (> 42 veker)

Om du ikkje føder innan svangerskapsveke 42, vil jordmor/lege som følgjer deg i svangerskapet informere deg om når og kvar du skal til overtidsvurdering.

 

På overtidskontrollen blir det utført vaginalundersøking for å vurdere lengda, fastleiken og opninga til livmorhalsen. Det kan også bli utført CTG.

Kva metode som blir vald for å setje i gang fødselen din, avheng av resultata frå undersøkingane.

 

Under

Ulike metodar for induksjon av fødsel

Under graviditeten er livmorhalsen fast og fleire centimeter lang. Etter kvart som du nærmar deg fødselen, vil livmorhalsen bli mjukare og kortare, og han byrjar å opne seg.

Det er ulike metodar som kan brukast for å setje i gang ein fødsel. Kva metode som er best for deg blir avgjord av lege eller jordmor. Modningsgrada av livmorhalsen er med på å bestemme kva induksjonsmetode som blir brukt. Lege og jordmor vurderer modningsgrada av livmorhalsen (Bishop skår) før og under induksjonen for å avgjere framgang.

Umoden livmorhals/mormunn. Illustrasjon
Illustrasjonen viser ein umoden livmorhals. Livmorhalsen er fast, lang, og lukka. Slik er det vanlegvis før fødselen startar.

 

Moden livmorhals/mormunn. Illustrasjon
Illustrasjonen viser ein moden livmorhals der hovudet til fosteret står og pressar mot livmorhalsen som er flata ut og har byrja å opne seg.

Er livmorhalsen umoden, er formålet med dei første tiltaka å modne denne. Om livmorhalsen er moden, vel vi tiltak for å få i gang rier.

Eit ballongkateter er eit gummikateter med ein ballong i enden.

Kva skjer under behandlinga?

Legen fører kateteret inn i livmora gjennom skjede og livmorhals. Du må liggje med beina i beinbehaldarar medan kateteret blir sett på plass. Når kateteret er på plass, blir ballongen/ballongane fylte med sterilt saltvatn slik at den/dei utvidar seg og trykkjer på livmorhalsen. Denne er ikkje til hinder for vanleg aktivitet som rørsle, dusj og toalettbesøk. Det er vanleg at det kjem utflod blanda med litt friskt blod frå skjeden etter at kateteret er sett på plass.

Korleis verkar kateteret?

Irritasjon og trykk frå ballongen mot livmorhalsen fører til at prostaglandsin blir frigjort. Prostaglandin er med på å modne livmorhalsen.

Kateter med sterilt saltvann i livmorhalsen. Illustrasjon.

Korleis opplever du behandlinga?

Kort tid etter at kateteret er sett inn, kan du oppleve modningsrier i livmora (menstruasjonsliknande smerter). Desse smertene varierer i intensitet og styrke og er som oftast forbigåande. Hos nokon vil desse gå over til rier og føre til fødsel.

Dei fleste kan reise heim etter at kateteret er sett på plass. Når du dreg, får du ein avtale om når og kvar du skal komme tilbake til vidare behandling. Om det er tilstandar hos deg eller fosteret som treng ekstra overvaking, vil innlegging bli vurdert av legen.

Kateteret blir som regel liggjande til neste morgon. Du skal kontakte avdelinga dersom kateteret fell ut, vatnet går, du byrjar å blø, får feber, dersom det er mindre fosterrørsler enn vanleg eller anna bekymring.

Målet med denne behandlinga er å modne livmorhalsen og stimulere til rier. Prostaglandin blir framstilt syntetisk, og blir brukt for å oppnå denne effekten. Det blir gitt i form av ei stikkpille/ein kapsel som blir lagd inn i skjeden eller det kan bli gitt som ein tablett som du svelgjer.

Kva skjer under behandlinga?

Ved denne behandlinga er du innlagd på sjukehus eller du får tilbod om å vere heime. Dersom du fullfører behandlinga heime, får du med deg tablettar eller kapslar og ein grundig informasjon om korleis du skal ta dei og når du skal ha kontakt med sjukehuset igjen.

Før behandlinga startar, vil lækje/jordmor vurdere kor moden livmorhalsen er.

Det vil bli teke ei CTG-registrering som vidar hjarteslaget til barnet og samantrekkingane til livmora før behandlinga startar.

CTG-overvaking av barn i mors mage. Foto

CTG-overvaking av barn i mors mage. Foto: Haukeland universitetssjukehus

Når prostaglandin blir gitt som kapsel i skjeden, fører lege eller jordmor denne langt inn i skjeden. Du får ein ny kapsel kvar 4–6. time inntil du får fødselsrier eller livmorhalsen er så moden at vatnet kan takast, maks 8 kapslar.

På nokre sjukehus blir prostaglandin gitt i tablettar som blir svelgde. I eit standard forløp blir 1 tablett teken kvar 2. time eller 2 tablettar kvar 4. time, til du får rier. Maks 8 tablettar per døgn og maks 16 tablettar totale. Etter individuell forsvarlegvurdering er det på nokre sjukehus innførte at ein kan vere heime når desse tablettane blir tekne.

Nokre kvinner får hyppige, plagsame kynnere/samantrekkingar av livmora i utan at fødselsriene kjem i gang.

Om du får rier/samantrekkingar, vil styrkje og hyppigheita på riene vurderast fortløpande. Om ikkje samantrekkingane fører til opning av livmorhalsen, har samantrekkingane likevel ein viktig funksjon for modning av livmorhalsen.  

Smertelindring i tida før du går i aktiv fødsel

Ballongkateter og prostaglandin kan gi menstruasjonsmurring og modningsrier. Modningsrier er ofte uregelmessige, både i intensitet og i hyppigheit. Det kan opplevast smertefullt i periodar og du kan oppleve at du blir sliten. Det er nokre tiltak som kan lindre. Det kan til dømes vere varmeflaske eller ein varm dusj, massasje frå partnar, fokus på pust og avspenningsteknikkar. Paracet eller sterkare smertestillande kan vere aktuelt i samråd med jordmor/lækje. Å jobbe medvite for å handtere modningsriene i denne perioden, kan vere ei fin førebuing til fødsel.

Stikke hol på fosterhinna – ta fostervatnet – amniotomi

Når livmorhalsen har byrja å opne seg, vil jordmor eller lege stikke hol på fosterhinna med ein plastkrok gjennom skjeden – amniotomi. Det er ikkje smertefullt for deg eller fosteret. Du får då vassavgang som stimulerer rier.

Dersom riene ikkje blir sterkare og regelmessige i løpet av 2–3 timar etter at vatnet er teke, blir starta eit riestimulerende drypp med Oxytocin. Dette vil påverke livmora til å trekkje seg saman og etablere rier.

Kva skjer under behandlinga?

Jordmora legg inn ein venekanyle i ei av blodårane oppå handa di. Venekanyle er eit tynt plastrøyr som blir liggjande inne i blodåra, og medisinen blir gitt via denne. Slangen blir festa godt med plaster, og du kan bruke handa som vanleg under fødselen.

Dosen blir vurdert og justert fortløpande. Når fødselen blir sett i gang med drypp, blir du kopla til eit CTG-apparat som registrerer hjarteslag hos fosteret og rier.

I nokre tilfelle kjem ikkje riene i gang sjølv om du får drypp. Du kan få samantrekkingar som ikkje får mormunnen til å opne seg eller ikkje får fødselsprosessen til å gå framover. Det kan då vere aktuelt å ta ein pause, før ein igjen set i verk induksjonstiltak. Erfaring viser at ein slik pause er gunstig, og at fødselen kan komme i gang når behandlinga startar igjen.

Plastkrok blir nytta for å

 

CTG-registrering av fosterets hjartelyd, aktivitet og bevegelsar. Foto

I nokre tilfelle kjem ikkje riene i gang sjølv om du får drypp. Du kan få samantrekkingar som ikkje får mormunnen til å opne seg eller ikkje får fødselsprosessen til å gå framover. Det kan då vere aktuelt å ta ein pause, før ein igjen set i verk induksjonstiltak. Erfaring viser at ein slik pause er gunstig, og at fødselen kan komme i gang når behandlinga startar igjen.

Etter

Det kan altså ta fleire dagar frå  induksjonen startar og til fødselen er i gang, men når riene og fødselen har starta vil den som oftast gå ukomplisert. Det kan opplevast som at ein har hatt ein lang fødsel når ein er sett i gang.

Om fødselen ikkje startar

Om induksjon av fødselen ikkje fører fram, eller din og/eller tilstanden til fosteret krev forløysing, vil legen vurdere om det skal gjerast keisarsnitt.

Når vi set i gang fødselen vil du og barnet bli tett følgt opp av jordmor og lege. Undersøkingar og vurderingar vil avgjere den vidare behandlinga. Planen for behandling kan bli endra undervegs. Av og til er det nødvendig og rett å utsetje den planlagde behandlinga. Det kan vere din situasjon, tid på døgnet (natt) eller omsyn til drift som gjer at ei slik avgjerd blir teken.

Er du usikker eller ikkje har forstått planen for behandling, må du snakke med jordmor eller lege. Før du eventuelt reiser heim, vil du alltid få ein avtale om ny kontroll og kvar du skal ta kontakt om situasjonen din endrar seg.

Det er likevel viktig å understreke at ingen som er i aktiv fødsel blir sendt heim frå sjukehuset.

Sist faglig oppdatert 1/11/2024

Kontakt

  • Kontakt Fødeavdelingen, Tromsø

    Oppmøtested

    Fløy C, plan 5.

    Fødende: Bruk inngangen «Akuttmottak og fødende» som ligger rett inn forbi legevakten, plan B4. Bruk ringeklokke merket "fødende". Avdelingen er døgnåpen. 

    UNN Tromsø

    Hansine Hansens veg 67

    Transport

    By Bus

    If you are coming to Breivika from Tromsø city centre, the easiest option is to take bus number 20 or 21 from Fredrik Langes gate. This bus journey takes approximately 15 minutes.

    When you enter through the main entrance from the bus stop, you will be in wing A, level 6. The reception is located to your right.

    Are you coming from Narvik?

    The Health Express runs from Narvik to Tromsø. Individuals who have been referred for travel due to health reasons can use the Health Express.

    Timetable (in norwegian)

    Otherwise, there is a regular bus service. Take regional bus 100. It is recommended to use the journey planner for Troms County Traffic (Svipper). 

    Are you arriving by express boat?

    There is a bus from the harbour terminal. Bus number 21 departs at approximately 10:18.

    From the Airport

    It is recommended to use the journey planner for Troms County Traffic (Svipper). Search for Tromsø Airport and UNN to receive travel suggestions.

    If you are travelling from Tromsø, it is easiest to purchase a ticket via Svipper.

    Download the Svipper App?

    Svipper can be downloaded at Google Play or App Store.

    By Taxi

    You can also take a taxi if you have arranged this with Patient Travel. The taxi stops outside the main entrance.

    By Private Car

    Patients and relatives should use the main entrance. Parking is available above the hospital or directly north of the clinical PET centre (green building).

    Patient Travel

    If you have received treatment, you can apply for financial support for your journey. If you require arranged transport to attend treatment, you may be entitled to a requisitioned travel.

    Read more about patient travel.

    When You Are at the Main Entrance

    As you proceed further into the hospital, you will reach wings B, C, and finally D. There are signs by the lifts indicating which wing and floor you are on (for example, B6).

     

    Leveringsadresse varemottak:

    Sykehusvegen 38

    9019 Tromsø  

    Pingvinhotellet varemottak:

    Hansine Hansens veg 61 via Klokkargårdsbakken
    Hansine Hansens veg 67

    Praktisk informasjon

    ​​Sykehusapotek Nord har utsalg vis a vis Narvesen-kiosken på sykehuset i Tromsø. Der får du kjøpt hygieneartikler og medisiner på e-resept. Husk legitimasjon med bilde når du skal hente legemidler på resept.​​​

    Apoteket ligger i A-fløya, plan 6. Ta til høyre når du kommer inn hovedinngangen. 

    Les mer om oss

    Du får kjøpt blomster i Narvesen-kiosken som ligger innenfor hovedinngangen, men husk på at allergikere kan få kraftige reaksjoner på blomster med kraftig duft.

    Om du skal besøke noen på en sengepost kan det være lurt om du ringer til avdelinga først og sjekker om de har noen innlagt som er veldig allergiske.

    Det kan uansett være lurt å sjekke besøkstidene på den avdelinga du skal til.​

    ​Pasieanttat geain lea šiehtadus dahje geat sisačálihuvvojit UNN, Nordlándda Buohcciviessu, Helgelándda buohcciviessu dehe Finnmárkku Buohcciviessu ossodagaide, sáhttet oažžut davvisámegieldulkka beaivválaččat gaskal dii. 08.00–22.00.

    Davvisámegiel dulka bargiid ja pasieanttaid várás

    Det er én frisør på sykehuset. Den ligger inn til høyre forbi Narvesen-kiosken når du kommer inn hovedinngangen.

    Telefon: 77 62 61 40

    ​Du kan kople deg på vårt åpne trådløse gjestenett ”UNN – gjest”. Det er fri bruk av gjestenettet.​

    The hospital café Evert is located in wing C, level 3. You can also go to wing D and take the lift to level 3. The hospital café Evert is open for both patients and staff from 9 am to 3 pm. There you can purchase hot and cold food and drinks. The café has plenty of seating.

    Telephone: 77 66 94 36

    At the main entrance in wing A, level 6, there is a Narvesen kiosk. Turn right when you enter the main entrance, or left in the vestibule if you are coming from one of the departments.

    In the kiosk, you can purchase simple kiosk food, drinks, and reading material. The kiosk also offers betting.

    Opening Hours Narvesen (through Google)

     

    ​​Kulturseksjonen i UNN arrangerer jevnlig lunsjkonserter på Pingvinen Scene ved hovedinngangen. Konsertene starter som regel klokka 1130. Informasjon om hvem som spiller henger i heisene. 

    Musikk er også helse, og med jevne mellomrom arrangeres det ”musikkvandring” i sykehuset. Ta kontakt med sykepleier på avdelinga dersom du er innlagt hos oss og ønsker besøk av musikerne våre. 

    Hvert år før jul arrangerer kulturseksjonen julemesse på plan 6 og 7 ved hovedinngangen.​​

    We have several guest parking areas near the hospital.

    The parking by the emergency clinic is for emergency patients, those in labour, and those attending mammography.

    Due to environmental considerations, high traffic volume, and limited parking spaces, we recommend using public transport where possible.

    Parking Charges:

    07:00-21:00: 32 NOK per hour

    21:00-07:00: 7 NOK per hour

    Long-term guest parking:

    To achieve this price, payment/reservation must be made at the parking machine.

    Maximum daily charge 250 NOK

    Price from the 4th day onwards maximum 162 NOK.

    Price from the 8th day onwards maximum 113 NOK.

    Parking for disabled individuals is free both in reserved disabled spaces and in regular guest parking spaces.

    App

    Apcoa Flow is the app that should be used. Available in the App Store and Google Play Store. The Easy Park app can be used, but it incurs a 15% surcharge on the fee.

    Electric Vehicles

    Overview (from ladestasjoner.no)

    Motorcycles

    UNN currently does not have designated parking for motorcycles for visitors or guests.

    Bicycle Parking:

    Visitors can use all bicycle parking around the hospital. If you want parking near the main entrance, it is most practical to use:

    • spaces on the bicycle rack between the clinical PET centre (green building)  and the university
    • the bicycle shed just north of the clinical PET centre (green building).
      PET-senteret
      Pet Centre

       

    The entrance to the Penguin Hotel at UNN Tromsø is through the hospital's main entrance at A6. You can check in at the hotel reception upon arrival. There is always someone available to welcome you. The hotel is open 24 hours a day.

    The maternity hotel is part of the Penguin Hotel. The rooms are equipped with changing tables. The maternity hotel has midwives available for added security for the new family.

    There is a TV and internet access in all hotel rooms.

    Meals

    Breakfast is included in the room rate. Lunch, dinner, and evening meals are available for purchase in the hotel restaurant according to the current opening hours for those who do not have all meals included.

    Breakfast:

    Monday – Friday 06:30 - 10:00
    Saturday – Sunday 07:30 - 10:30

    Dinner:

    Monday – Thursday 14:00 – 16:30
    Friday (no dinner), tapas 11:00 – 14:00
    Saturday – Sunday 14:00 – 16:00

    Evening meal:

    Monday – Thursday 18:00 - 19:30
    Friday 17:00 – 19:30
    Saturday – Sunday 18:00 – 19:30

    Subject to changes in opening hours during holidays and public holidays. Please check the notice in the restaurant for current opening hours.

    A simpler food offering is also available for purchase at the hotel reception 24 hours a day.

    Narvesen has a kiosk located near the reception.

    Parking

    Parking spaces are available for a fee in marked areas outside the hospital. We have limited parking available and encourage those who can to use public transport. Bus route 20 runs from Tromsø city centre to UNN, and the journey takes 10-15 minutes.

    Prices at the Penguin Hotel, Tromsø

    • Inpatients in Tromsø
      • Do not pay for their stay at the hotel
      • All meals included
      • The room must be booked in writing from the department to which the patient belongs
    • Accompanying persons/guardians of children under 18 years who are admitted
      • Do not pay for their stay at the hotel
      • All meals included
      • The room must be booked in writing from the department to which the patient belongs
    • Radiation patients - Long-term residents (over 5 nights)
      • The patient does not pay for accommodation including breakfast
      • The room must be booked in writing from the department treating the patient
    • Outpatients and day patients
      • Payment directly to the patient hotel
      • The room is booked through the patient hotel's common booking system
      • Reimbursement according to current rates from Patient Travel
    • Relatives and others
      • Contact via email pingvinhotellet@unn.no for room bookings and price information.
      • No reimbursement from Patient Travel

    Contact

    Visiting address:
    Hansine Hansensvei 61
    9019 Tromsø

    Map

    Telephone:
    777 55 100 (available 24 hours)

    Booking

    Room bookings can be made through the patient hotel's common booking system: booking.pingvinhotellet@unn.no

    Vardesenteret

    Vardesenteret er et samarbeid mellom UNN og Kreftforeningen, og er en møteplass for kreftsyke, pårørende og etterlatte. Her treffer du ansatte fra Kreftforeningen og UNN, samt frivillige og likemenn. 

    Vardesenteret er tilknyttet UNN i Breivika og befinner seg i E-fløya. For å komme dit må du først til plan 2, fløy D. Følg skiltene derfra. Er du usikker kan du spørre en frivillig sykehustvert som er kledd i rød vest.        

    Les mer om Vardesenteret på UNN (Kreftforeningen.no) 

    Trening for deg som har eller har hatt kreftsykdom

    Pusterommet ved UNN Tromsø er et trenings- og aktivitetssenter for kreftpasienter ved spesialisthelsetjenesten.  Her tilbys persontilpasset trening før, under og etter kreftbehandling.

    Les mer om Pusterommet

    Vi gjør oppmerksom på at sykehuset ikke kan ta ansvar for klær og andre personlige eiendeler du tar med deg til sykehusoppholdet. 

    Vi anbefaler at du har minst mulig med deg og lar verdisaker ligge hjemme.​

    Dersom du likevel har med deg verdisaker, kan du avtale med avdelingen hvordan dette skal oppbevares. 

  • Kontakt Føde- og gynekologi, Harstad

    Oppmøtested

    UNN Harstad, 6. etasje.

    Pasienter med timeavtale henvender seg i ekspedisjonen i 6. etasje. Fødende og gravide med akutte tilstander henvender seg på vaktrom i 6. etasje.

    UNN Harstad

    St Olavs gate 70

    Besøkstid (kun for pappa/ledsager og barnets søsken)

    • I dag
      • 9:00 AM - 2:00 PM
      • 4:00 PM - 9:00 PM

    Transport

    The hospital in Harstad is located at St Olavs gate 70, directly opposite the town centre.

    On foot

    If you choose to walk, you can reach the hospital in about 15 minutes. Please note that Harstadgårdsveien can feel both long and steep if you have difficulty walking.

    Bus and express boat

    If you are coming to the hospital from Harstad town centre (from Harstad city terminal), the easiest options are:

    • Bus number 11 towards Samamoa (if you take route 11 towards Gansås, you will need to walk up Gamle kirkevei, which is steep).
    • Bus number 15 towards Fagerlia

    Both bus routes depart from the closest busstop  (turn right when coming from the Harstad express boat quay).

    It is recommended to use the journey planner from Troms County Traffic (Svipper). The information in the journey planner is always up to date.

    Read more about the collective transportsystem(svipper.no)

    Coming from Narvik?

    If you are travelling from Narvik, the easiest way to purchase a ticket is at the Nordland Traffic app Reis.

    Downloading apps?

    Both Svipper and Reis can be downloaded at Google Play or App Store.

    Taxi

    You can take a taxi from Harstad city terminal.

    Remember that travel expenses must be agreed upon in advance with Patient Travel.

    Patient Travel

    If you have received treatment, you can apply for financial support for your journey. If you require arranged transport to attend treatment, you may be entitled to a prescribed journey.

    Read more about patient travel

    Kart som viser veisperringer, parkeringsplasser og adkomstmuligheter rundt sykehuset i Harstad
    Oversikt over Harstad

     

    Kart over området til UNN Harstad​ 

     

    (Klikk på bildet for å komme til Google Maps)

    St. Olavs gate 70
    9406 Harstad

    Praktisk informasjon

    ​Sykehusapotek Nord har utsalg rett ved resepsjonen, innenfor hovedinngangen. Der får du kjøpt hygieneartikler og medisiner. Husk legitimasjon med bilde når du skal hente legemidler på resept.

    Apoteket er åpent mandag til fredag klokka 09-15.30​​

    Les mer om oss

     

    ​​Inneliggende pasienter kan låne bøker, spill, cd-spillere og lydbøker på pasientbiblioteket i 2. etasje.
     
    Biblioteket er åpent mandag til fredag fra 10-14. Ring gjerne på forhånd for å sjekke om bibliotekaren er tilgjengelig: telefon 77 01 52 75​

    ​Pasieanttat geain lea šiehtadus dahje geat sisačálihuvvojit UNN, Nordlándda Buohcciviessu, Helgelándda buohcciviessu dehe Finnmárkku Buohcciviessu ossodagaide, sáhttet oažžut davvisámegieldulkka beaivválaččat gaskal dii. 08.00–22.00.

    Davvisámegiel dulka bargiid ja pasieanttaid várás

    ​Du kan kople deg på vårt åpne trådløse gjestenett ”HN-GJEST”. Det er fri bruk av gjestenettet.​​

    ​Cafés

    Café Solan is located on the ground floor and is open to staff, patients, and visitors. The café is open Monday to Friday from 10:00 to 15:00.

    Tel. 77 01 50 16

    For patients, we have two cafés on the 4th and 5th floors.

    Café Bothner (4th floor) and Café Kaarbøjordet (5th floor):

    Opening hours:

    • Breakfast 08:30–10:00
    • Dinner 16:00
    • Afternoon coffee from 16:00 onwards
    • Supper from 18:00 onwards

    About Café Bothner and Café Kaarbøjordet

    Self-service is arranged for admitted patients.

    Meals are served from a buffet for those patients who prefer their meals served in a different manner than on a tray by the bed. The buffet is based on self-service and is tailored for dietary needs for those who require it. Patients can help themselves to food in a new staffed café, and they receive good assistance from a host if they are unable to bring the food to the table.

    Kiosk

    Narvesen has a kiosk at the entrance on the ground floor.

    Opening hours:

    Monday - Friday: 07:00–19:00
    Saturday: 10:00–15:00
    Sunday: 11:00–17:00



    ​Kulturavdelinga arrangerer med jevne mellomrom konserter rundt lunsjtider på Kafé Solan. Alle kulturarrangementene annonseres med kulturkalender i heisene, ved inngangen til kaféen og på nettsidene.

    Parking Spaces

    App

    Apcoa Flow is the app that should be used. Available in the App Store and Google Play Store. The Easy Park app can be used, but it incurs a 15% surcharge on the fee.

    Note! The correct tariff group for parking is 9318

    Visitor Parking

    Parking Fees every day:
    07:00-21:00: 32 NOK per hour 
    21:00-07:00: 7 NOK per hour

    Long-term visitor parking:
    Maximum daily rate 250 NOK
    Price from the 4th day onwards maximum 162 NOK
    Price from the 8th day onwards maximum 113 NOK

    It becomes cheaper the longer you park. If you pay by card and end the parking before the time is up, you can swipe your card to conclude the payment.

    There are no special arrangements for inpatients or relatives who need to stay at the hospital for an extended period.

    As of today, UNN does not have designated parking for motorcycles for visitors or guests.

    The patient hotel in Harstad is located on the 3rd floor of the hospital.

    Room Booking

    booking.pingvinhotellet@unn.no

    (the same booking address for all patient hotels in UNN)

    Opening Hours at the Harstad Patient Hotel:

    Monday-Thursday 07:30-20:00
    Friday 07:30-12:00
    Saturday Closed
    Sunday 18:00-21:00

    Check-in outside the hotel’s opening hours is at the hospital's emergency reception on the ground floor.

    Services

    Breakfast is included in the room rate and is served in the patient hotel’s dining room. Lunch and dinner can be purchased in Café Solan (ground floor) and Café Botner on the hospital's 4th floor. We do not serve evening meals, only breakfast.

    There is a TV and available Internet in all hotel rooms.

    A Narvesen kiosk is located at the main entrance of the hospital.

    Parking spaces are available for a fee in marked areas outside the hospital.

    Contact

    Visiting Address:
    St Olavs gate 70
    9406 Harstad

    Map (Google Maps)

    Telephone

    770 15 328 (every weekday from 06:30 to 21:00)

     

     

     

    ​For deg som trenger rullestol har vi to stykker rett innenfor hovedinngangen og to ved legevakta i underetasjen. Hvis de ikke er tilgjengelige er de i bruk av andre.

    Vi gjør oppmerksom på at sykehuset ikke kan ta ansvar for klær og andre personlige eiendeler du tar med deg til sykehusoppholdet. 

    Vi anbefaler at du har minst mulig med deg og lar verdisaker ligge hjemme.​

    Dersom du likevel har med deg verdisaker, kan du avtale med avdelingen hvordan dette skal oppbevares. 

  • Kontakt Føde- og gynekologi, Narvik

    Oppmøtested

    Sengepost: 3. etasje.

    Poliklinikk: 1. etasje

    Pasienter med timeavtale henvender seg i ekspedisjonen i 1. etasje. Fødende og gravide med akutte tilstander henvender seg på vaktrom i 3. etasje.

    Hviletid på barsel: 15-17

    Vi oppfordrer besøkende til barsel om å avtale besøket direkte med mor. 

    UNN Narvik

    Stasjonsveien 61

    Transport

    The hospital is located at Stasjonsveien 61, approximately three kilometres north of the centre. It takes about 25 minutes to walk from the centre.

    If you arrive in Narvik by the airport bus from Evenes, you can either walk or take a taxi to the hospital. The Health Express has a start and stop at the hospital on Furumoen. Remember that travel expenses must be agreed upon in advance with Patient Travel.

    The tunnel from the E6 (Furumotunellen) is the main access road to the hospital.

    There are established footpaths through Narvik Cemetery and up to the hospital, in addition to pavements along Stasjonsveien.

    Public Transport

    Several new bus services have been established to the new hospital on Furumoen.

    It is recommended to use the journey planner and search for routes to/from UNN Narvik. The information in the journey planner is always up to date.

    If you are travelling from Tromsø, it is easiest to purchase a ticket through Svipper
    If you are travelling from Harstad, it is easiest to purchase a ticket via Nordlandstrafikk's app Reis

    Downloading Apps?

    Both Svipper and Reis can be downloaded at Google Play or App Store.

    Health Express

    The Health Express runs from Narvik to Tromsø. Individuals who have been referred for travel for health reasons can travel with the Health Express.

    Timetable (in norwegian)

    Map

    Via Google Maps

    Patient Travel

    If you have received treatment, you can apply for financial support for your journey. If you require arranged transport to attend treatment, you may be entitled to a referred journey.

    Read more about patient travel

    Kart (Google maps)

    Stasjonsveien 63, 8515 Narvik    .

     

    Praktisk informasjon

    Sykehusapotek Nord har utsalg i første etasje (til høyre når du kommer inn via hovedinngangen). Der får du kjøpt hygieneartikler og medisiner.

    Husk legitimasjon med bilde når du skal hente legemidler på resept.

    Apoteket er åpent mandag til fredag klokka 09-15.30​​

    Les mer om apoteket i Narvik

    ​Pasieanttat geain lea šiehtadus dahje geat sisačálihuvvojit UNN, Nordlándda Buohcciviessu, Helgelándda buohcciviessu dehe Finnmárkku Buohcciviessu ossodagaide, sáhttet oažžut davvisámegieldulkka beaivválaččat gaskal dii. 08.00–22.00.

    Davvisámegiel dulka bargiid ja pasieanttaid várás

    ​Du kan kople deg på vårt åpne trådløse gjestenett ”HN-GJEST”. Det er fri bruk av gjestenettet.​​

    The café is on the ground floor (turn to the left when you walk through  the main entrance).

    Opening hours: Monday to Friday 07:30-17:00

    Automated services (hot/cold drinks, snacks, etc.) are available 24 hours a day.

    Telephone: 47 51 51 63

    Patient Cafés

    2nd floor: Services for inpatients within mental health and addiction treatment.

    3rd floor: Services for inpatients who are going to the following wards:

    • Medical ward
    • Orthopaedic/Surgical ward
    • Maternity/Gynaecological ward

    Patients and relatives who rely on a car to Furumoen can park in the public parking area outside the main entrance. Additionally, there are some public parking spaces outside the main entrance to Furumoen nursing home and outside the emergency reception/urgent care.

    Due to high demand, it is encouraged to use the bus to and from Furumoen. Good bus connections have been established by Reis Nordland; check the route planner.

    App

    Use Easypark

    Disabled Parking

    There are disabled parking spaces at the main entrance (maximum 4 hours), in the main parking area, at Furumoen nursing home, and at the emergency reception/urgent care.
    Remember to display the blue parking permit clearly in the front window.

    Parking Charges Every Day:

    07:00-21:00: 32 NOK per hour
    21:00-07:00: 7 NOK per hour

    Long-term Guest Parking:

    Maximum daily price 250 NOK. Price from the 4th day onwards is a maximum of 162 NOK. Price from the 8th day onwards is a maximum of 113 NOK.

    It becomes cheaper the longer you park. If you pay by card and end your parking before the time is up, you can swipe your card to end the payment.

    There are no special arrangements for inpatients or relatives who need to stay at the hospital for an extended period.

    Motorcycle Parking

    Currently, UNN does not have designated parking for motorcycles for visitors or guests.

    Reserved Parking:

    There are also parking spaces marked "Reserved for Staff". This parking is reserved solely for staff or partners with their own parking permit.

    Electric Vehicle

    Overview (from ladestasjoner.no)

    Complaints:

    Park Nordic AS has an agreement with UNN regarding the operation and handling of parking complaints at Furumoen.

    The parking area is publicly and privately marked and operates as public parking spaces.

    If you have received a control sanction and wish to complain?

    Go via parknordic.no

    The patient hotel in Narvik is located in the hospital on the 3rd floor.

    Room Booking:

    Common booking office for the patient hotels at UNN, open on weekdays from 08:00 to 15:00.

    Telephone number: 777 55 100

    Email: booking.pingvinhotellet@unn.no

    Check-in

    The patient hotel is staffed on weekdays between 07:00 and 14:30. Check-in is at the reception in the main entrance. Outside the hotel’s opening hours, check-in is at the maternity department/gynaecological ward on the 3rd floor.

    Breakfast

    Breakfast is included in the stay and is served in the department café on the 3rd floor.

    It is possible to purchase food at Café Pingvin by the main entrance during opening hours.

    Additionally, there are 24-hour vending machines with a small selection of food and drinks.

    TV and Internet

    There is a TV and available WIFI in all hotel rooms.

    Parking

    Parking spaces available for a fee in marked areas outside the hospital.

    Visiting Address:

    UNN Narvik
    Stasjonsveien 61
    8515 Narvik

    Map

    Vi gjør oppmerksom på at sykehuset ikke kan ta ansvar for klær og andre personlige eiendeler du tar med deg til sykehusoppholdet. 

    Vi anbefaler at du har minst mulig med deg og lar verdisaker ligge hjemme.​

    Dersom du likevel har med deg verdisaker, kan du avtale med avdelingen hvordan dette skal oppbevares.