Dataovergang
I Vennesla var han formingslærer og måtte undervise i bruk av avanserte verktøy, som båndsag og kuttehøvel. Dette ble imidlertid vanskeligere med svakere syn.
- Jeg kunne ikke gjøre denne jobben trygt lenger, dessverre. Samtidig var det en stor påkjenning for meg å erkjenne at jeg hadde fått Usher syndrom.
Han tok det opp med ledelsen på skolen og de fant sammen en løsning. Han fikk gå på en dataskole og etterpå jobbe på Vennesla bibliotek, hvor de nettopp hadde gått over til et elektronisk system for registrering av bøkene sine.
- Noen måtte gjøre det arbeidet og den jobben fikk jeg. Det passet meg godt siden jeg alltid har likt å skrive på tastatur. Den nye ordningen ble feiret med staselig åpning med ordføreren i Vennesla.
Etter oppholdet på biblioteket, dro Sandell tilbake til ungdomsskolen, hvor han fikk ansvaret med å registrere alle elevenes karakterer på data, en stor og omfattende jobb.
- Jeg fikk satt opp en solid tidsplan, slik at alle elevene fikk sine karakterer når de var ferdig med endt skoleår, det var et heftig arbeid, forteller Sandell.
Anbefaler Ipad
Etter at en av tolkene hans hadde vært i USA og kjøpt med seg et eksemplar av den først Ipadden, oppdaget Sandell alle mulighetene med et digitalt nettbrett. Han fant fort ut at den enkelt kunne kobles til leselist og var lett å bruke med lyd. I dag bruker han den til mye forskjellig. Han hører på radio og musikk. Ser på TV og video. Bruker den til fotografering. Ikke minst bruker han den masse til lesing av bøker og aviser.
- Jeg sitter i godstolen min på kveldene og leser masse, mens kona mi strikker og zapper på TVen. Hun stresser, mens jeg leser i ro og mak, ler Sandell. - Akkurat nå hører jeg på «Opprinnelsen» av Dan Brown, forteller han og avslører at han har lest over 200 bøker på Ipadden sin.

- Hvis man er usikker på dette med Ipad, så vil jeg sterkt anbefale å melde seg på et kurs hos Eikholt. Da får man god hjelp til å finne ut av og lære seg alt det tekniske med et nettbrett.
- Hvilke andre hjelpemidler har du hatt nytte av?
- Jeg hadde førerhund i ti år, mest på grunn av jobben. Jeg har alltid gått med hvit stokk, men fra i sommer har jeg mistet selvtilliten å gå alene, på grunn av dårligere syn

Engasjert i organisasjonsarbeid
I 1989 var Sandell med å starte Norges Ushers forening (NUF), forløperen til Landsforbundet for kombinert syns- og hørselshemmede/døvblinde (LSHDB).

- Jeg var leder i forbundet i fem – seks år, jeg gav meg ett år før vi fikk nytt navn. Jeg syntes det ble for tungvint å bo her på Sørlandet, og måtte dra så mye til Oslo på møter og andre formelle sammenhenger.
En tematikk som han har engasjert seg mye i er tolk-ledsager-tjenesten. Han har vært en tydelig og kritisk røst til endringer i retningslinjer som har gjort det vanskeligere for døvblinde å benytte seg av det viktige tilbudet. Selv har han hatt et ambivalent forhold til å bruke tolk-ledsager.
- Bruk av tolk-ledsager har både fordeler og ulemper. Jeg syns det kan være vanskelig å føle seg uavhengig, men dette her jeg jobbet med i flere år. Nå syns jeg det er greit å bruke tolk-ledsager i sosiale sammenhenger også. Jeg bestiller tolk-ledsager hver eneste uke til forskjellige dagligdagse gjøremål. I høst måtte jeg, på grunn av synet, for første gang benytte meg av tilbudet for å komme meg til byen og hjem igjen.
Avslutning av arbeidslivet
På ungdomsskolen oppsto det et behov for større og bedre arbeidsforhold til lærerne, som hadde hatt det trangt og kummerlig. Et nytt kontorlandskap ble bygd, lærerne fikk samtidig egne datamaskiner og beskjed om at de måtte registrere karakterene på elevene selv.
- «Nå kan du bare slappe av du John…», sa de til meg. Oi-oi, tenkte jeg, men da har jeg ingen arbeidsoppgaver lenger. Og jeg ville ikke være vaktmester. Hva skal jeg gjøre nå da?
- Ja, hva gjorde du?
- Løsningen min ble å bli førtidspensjonert, siden jeg hadde blitt 63 år.
- Savnet du jobben?
- Ikke egentlig, jeg var veldig fornøyd med å kunne førtidspensjonere meg. Jeg var tilfreds med jobben min, men det sosiale var til tider vanskelig. På en skole er mange interne klikker hvor det diskuteres mye. Jeg ble nok mye alene i mange pauser. I en periode var det noen lærere som var flinke til å holde kontakt med meg, men så flyttet noen av dem, mens andre gikk bort.
- Kunne skolen gjort mer for ditt sosiale liv på jobb?
- Jeg vet ikke, nei, det ønsker jeg ikke å snakke om… Jeg fikk mye av mitt sosiale liv tilfredsstilt gjennom organisasjonsarbeid i LSHDB.
Fremover og Tenerife
Sandell har fått et tilbud om Cochlea Implantat (CI) på det ene øret, etter blant annet sjekk på Eikholt. Han hadde en mulighet også for ti år siden også, men avslo siden han uansett skulle bli pensjonist. I dag er de lyse, skarpe tonene i lydbildet hans nesten borte for ham, noe som er ganske typisk for Usher syndrom når man blir eldre.
- Jeg hører bare lyder med mye bass nå. Audioteknikeren på Eikholt anbefalte meg CI, siden et nytt høreapparat ikke ville hjelpe meg denne gang. Nå venter jeg på innkalling til høresentralen. I første omgang er det det snakk om ett øre, jeg vil gå for det andre også hvis alt går bra med det første. Ja, det blir spennende, sier han og forteller videre:
- Døtrene mine merket forskjell på meg i sosiale sammenhenger, spesielt under middager og slikt. De kunne fortelle at jeg oftere og oftere ble litt alene og tilsidesatt. Ja, de ser veldig frem til at jeg får CI.
- Hva tenker du ellers om fremtiden?
- Jeg tar en dag om gangen, jeg. Vi ønsker bedre belysning inne i leiligheten vår. Utover høsten og vinteren kan det bli veldig mørkt hos oss, det blir litt for dumt. Taklampa i stua er nok i praksis bare til pynt. Jeg håper at noen konsulenter kan finne noen bedre og mer praktiske løsninger for oss, svarer han og fortsetter:
- Vi har et ønske om å reise mer til utlandet, det hadde vært spennende. Men vi må selv betale for å ha med tolk, noe som føles urettferdig, sier Sandell og ser på kona som nikker til ham. - Inger Johanne blir veldig sliten av å være ledsager for meg alene på tur. Vi kunne godt tenke oss en tur til Tenerife, mange prater om at det er så fint der nede.

Fakta om John Sandell
- Født og oppvokst i Trondheim
- Vært sørlending i over 40 år, bor nå i Kristiansand
- Pensjonist, tidligere faglærer innen kunst og håndverk for Vennesla kommune
- Gift med Inger Johanne Sandell
- Tre barn, snart åtte barnebarn
- Har diagnosen Usher syndrom
- Styremedlem og tidligere leder for LSHDB
- Heier på Rosenborg Ballklubb