Tilbake der det startet
Lena Oprand Heggelund er tilsatt som ny avdelingsleder for mikrobiologi og smittevern ved UNN.

Hun har totalt 28 års fartstid ved sykehuset, er utdannet bioingeniør, og har i over et tiår arbeidet med virksomhetsstyring, hendelsesanalyser, internrevisjoner og ledelse av ulike forbedringsprosjekter.
Mange funksjoner
Mikrobiologi og smittevern har sentrale funksjoner innen forebygging og diagnostikk av infeksjonssykdommer i Nord-Norge. I tillegg til diagnostikk og smittevern driver de aktivt med forskning, utvikling, undervisning og utdanning av legespesialister.
Avdelingen består av tre seksjoner: Mikrobiologisk laboratorium, forskning og utvikling og smittevernsenteret. Den har også nasjonale og regionale funksjoner gjennom Nasjonalt senter for påvisning av antibiotikaresistens, Norsk overvåkingssystem for resistente mikrober og Regionalt kompetansesenter for smittevern i Helse Nord.
– Det er en veldrevet, sentral og kompleks avdeling med dyktige medarbeidere som jeg gleder meg til å bli kjent med. Avdelingen gikk fra Medisinsk klinikk til Diagnostisk klinikk i april i år, og vi skal nå finne vår plass. Endringstakten øker – også innen det diagnostiske området – og det er viktig at vi følger med både faglig og teknologisk, sier Lena.
«Hjem» igjen
Hun forteller også at hun har et spesielt forhold til avdelingen:
– Da jeg studerte til bioingeniør skrev jeg bacheloroppgaven min om antibiotikaresistens ved nettopp mikrobiologisk laboratorium i 1991. Nå er jeg på mange måter kommet «hjem».
Les mer om avdelingen på unn.no.


