Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
En gruppe mennesker i et rom

Øvelse gjør mester

For første gang øvde UNN massetilstrømning ved sykehusene i Tromsø, Narvik og Harstad samtidig. Det ga mye læring og nyttig erfaring mange av våre ansatte. Øvelsen ble gjennomført i forbindelse med NATO-øvelsen Cold Response.

Per-Christian Johansen, UNN kommunikasjon
Publisert 19.03.2026
Torsdag 12. mars. For en arbeidsdag det ble!
 
Universitetssykehuset Nord-Norge ble satt på sin største prøve noen gang.
 
Totalt ankom rundt 100 forhåndsmeldte pasienter fra krigsområdene på Nordkalotten. De skulle til UNN i henholdsvis Tromsø og Narvik.
 
Samtidig oppsto en alvorlig ulykke med kjemikalier involvert på Fjelldal utenfor Harstad.
 
 
 
En gruppe mennesker i gule jakker og hatter står ved siden av en båt

Ved Tromsø havn i Breivika kom skadde til land med båt og ble etter hvert fraktet videre i ambulanser til UNN Tromsø. Til Narvik kom det skadde med tog. Foto: Rune Stoltz Bertinussen, Krysspress

Sammen med Forsvaret, kommunene, øvrige nødetater, sivile aktører, frivillige og andre samarbeidspartnere fikk UNN testet egne beredskapsplaner både i Tromsø, Narvik og Harstad.

 

En gruppe mennesker i kirurgisk utstyr

I mottakshallen ved UNN Narvik var det hektisk aktivitet. Ansatte fra UNN og Forsvarets sanitet samarbeidet tett og godt om pasientene. Foto: Per-Christian Johansen

En gruppe mennesker som sitter rundt et bord med bærbare datamaskiner

Strategisk kriseledelse ble ledet fra UNN Tromsø. De koordinerte logistikken mellom sykehusene, og sto i tett kontakt med øvrige nødetater, Forsvaret, kommuneledelser m.fl. I Tromsø ble det i tillegg etablert operasjonell kriseledelse, slik det også ble i Narvik og Harstad. Foto: Rune Stoltz Bertinussen, Krysspress

Ambulansetjenesten, Forsvaret og frivillige sørget for transport. I mottaksområdene vrimlet det av personell mens pasienter ble registrert og tilstander vurdert. Portører og annet personell fraktet skadde videre innover og oppover i sykehusene.

Noen til røntgen. Noen til operasjonsbordet. Andre til intensiv eller sengepost med tilgjengelig kapasitet. Blodbankene ble tømt og bioingeniørene sørget for blodprøver som legene ønsket svar på snarest mulig.

 

En gruppe mennesker på et sykehus

Intensivavdelingene fikk også øvd seg på mottak og håndtering av skadde i øvelsen, her fra UNN Tromsø. Foto: Rune Stoltz Bertinussen, Krysspress

En gruppe mennesker på et sykehus

Flere sorteringsposter måtte tas i bruk for å håndtere og ivareta de som kom inn med ulike skader under øvelsen. Her fra UNN Narvik, der ulike yrkesgrupper jobbet tett og godt sammen. Foto: Per-Christian Johansen

Takk til alle som bidro til en intens og spennende arbeidsdag ved UNN. All læring tar vi med og forbedrer til neste gang!

Med pasienten – for pasienten #lagspill #respekt #kvalitet #trygghet

En person i en sykehusseng

Tross hektisk aktivitet under øvelsen var smilet på lur og stemningen god, som her ved UNN Harstad der sykehusdriften ble testet ut i tilfluktsrommet. Foto: Andreas Slettli, UNN