Forsinket motorisk utvikling hos barn og unge
Det er store individuelle forskjeller i barns bevegelsesutvikling. Allikevel er det noen forventninger til hva barn vanligvis lærer på ulike alderstrinn. Når et barn ikke utvikler seg slik det er forventet når det gjelder forflytning og bevegelse/motorikk og det vekker bekymring hos foresatte, fastlegen, fysioterapeuten eller andre som kjenner barnet godt fra for eksempel helsestasjon, barnehage eller skole, kan barnet henvises til habiliteringstjenesten for barn og unge (HABU).
Før
- bevegelse/motorikk (krabbe, sitte, gå og bruke hendene)
- leik
- dagleglivets aktivitetar – slik som forflytting, eting og påkledning
- tidlegare sjukdommar
Under
Etter
Føresette vil få informasjon om resultata frå utgreiinga. Barn og unge har også rett til tilpassa informasjon om eigen helsetilstand.
Rehabiliteringstilbud for barn og unge i Nord-Norge
I tillegg til rehabiliteringen som skjer på sykehusene, finnes også regionale rehabiliteringstilbud for barn og unge. I Helse Nord tilbys dette både hos Vigør Rehabiliteringssykehus i Tromsø og Valnesfjord Helsesportsenter på Fauske. Les mer om disse tilbudene på Helse Nords sider.
Kontakt
UNN Tromsø
Habilitering for barn og unge, Tromsø
Oppmøtested
Gimleveien 70, Tromsø
UNN Tromsø
Hansine Hansens veg 67