Søk

Meny

Fastlegenytt fra UNN (Nr. 3, 2012)

Raskere tilbake: MR av hofte og hode legges ned som tilbud

På grunn av reduserte midler i ”Raskere tilbake” i 2012, samt økning i antall henvisninger til MR, ser vi oss nødt til å begrense antall undersøkelser i tilbudet vårt.

Av: Kent Alexander Johansen, koordinator "Raskere tilbake", UNN Tromsø

Samtidig opplever vi at pasienter som står på venteliste og har fått time hos oss ”shopper” MR andre steder, uten å gi beskjed til oss. Dette medfører at mange ikke møter til oppsatt time hos oss som igjen fører til dårlig utnyttelse av innleid personale og bruk av røntgen-midler. Det er fint om dere kan gjøre pasientene oppmerksom på dette når dere henviser til MR.

For å hindre videre økning i ventelistene fjerner vi to undersøkelsestilbud i "Raskere tilbake". MR av hode og hofte er ikke lengre del av vårt tilbud. Vi beklager de problemer som måtte oppstå på grunn av dette, både for rekvirenter og pasienter.

Det er det ikke nødvendig å henvise spesifikt til "Raskere tilbake" for å henvise til konvensjonell røntgen. Der er det ikke ventetid, og pasienter blir satt opp på time fortløpende på lik linje med alle andre.

Elektronisk henvisning

Samtidig vil vi gjøre oppmerksom på at henvisninger til ”Raskere tilbake” sendes elektronisk til radiologisk avdeling, UNN Tromsø. Den elektroniske henvisningen merkes ”Raskere tilbake” i felt for klinisk problemstilling, hvorpå pasientens trygdestatus fremkommer. Legg ved sjekk-liste ved bestilling av MR-undersøkelse.

Kontaktinformasjon

Koordinator for "Raskere tilbake" ved røntgenavdelingen UNN Tromsø: 776 27 333 (mandag og torsdag klokka 08-15)

Publisert: 14.03.2012 kl. 10:32 | Endret: 14.03.2012 kl. 10:35

 

SØK I FASTLEGENYTT
SPØR UNN
Her kan allmennleger stille spørsmål om medisinskfaglig behandling og tilbud til pasientene. UNN HF tar også i mot ros og ris.
>> Still spørsmål
UNN SVARER

Les hva UNNs spesialister har svart på medisinskfaglige spørsmål fra fastleger om blant annet Marevan, mobilisering av traumeteam, diabetes, høyt blodtrykk, testosteronbehandling og refusjon ved utrykninger.
Les mer >>

SAMHANDLINGSAVVIK
Er du misfornøyd med pasient-samarbeidet med UNN kan du klage.
>> Last ned skjema for samhandlingsavvik

Copyright © 2012 Universitetssykehuset Nord-Norge HF 2012

|

Ansvarlig redaktør Hilde Pettersen. Webredaktør webmaster - Sentralbord Tromsø/Harstad 07766 - Narvik 76 96 80 00 - Fra utlandet 91 50 77 66 - Internett www.unn.no